معرفی صندوق پستی

صندوق پستی

صندوق پستی

صندوق پستی بهترین فضا برای دریافت قبوض، نامه­های شخصی، نامه­های اداری و بسته­های کوچک پستی می­باشد. هر ساختمان دارای صندوق پستی مختص به خود است و بسته به ظاهر فیزیکی صندوق، نحوه­ی نصب آن متفاوت است ولی محل نصب در محدوده­ی ساختمان است. محل نصب صندوق­های پستی به دیوار ورودی ساختمان، درب ورودی پارکینگ، درب ورودی ساختمان و محوطه­ی باز ساختمان، محدود می­شود. همه­ی ساختمان­ها اعم از مسکونی، برج، آپارتمانی، تجاری، اداری و شرکت­ها به صندوق نیاز دارند. صندوق­های پستی با کلید باز و بسته می­شوند و به این شکل، امنیت صندوق حفظ می­شود. برای ساختمان­های چند واحده از صندوق­های مختص به چند واحد استفاده می­شود و با شماره ­گذاری دریچه­ی هر صندوق، مالک هر صندوق مشخص می­شود.

انواع صندوق پستی

  • بررسی انواع صندوق پستی بر اساس متریال به­کار رفته در ساخت آن

1- صندوق پستی فلزی: این نوع باکس پستی از ورق فلزی روغنی ساخته شده است که با پوشش رنگ کوره­ ای مقاوم شده است. پوشش رنگ کوره­ ای، باکس پستی را در برابر عوامل طبیعی مانند باد، باران، برف و رطوبت مقاوم می­کند تا دچار ضدزدگی نشود. محل نصب باکس پستی فلزی اصولا پشت درب پارکینگ، پشت درب ورودی ساختمان و یا بر روی دیوار است. باکس پستی مناسب پشت درب، با عمق مناسب طراحی شده است تا تداخلی در کامل باز شدن درب ایجاد نکند. به باکس پستی فلزی که پشت درب نصب می­شود، صندوق پستی کتابی هم گفته می­شود. باکس پستی دیواری به صورت شیب­دار ساخته می­شود تا در هنگام بارش برف و باران، آب اضافی وارد صندوق نشود. نصب این نوع باکس­ها ساده و راحت است و نیازی به ابزار خاص ندارد.

صندوق پستی فلزی

2- صندوق پستی چوبی: قیمت باکس پستی چوبی نسبت به سایر مدل­ها بالاتر است، چرا که دسترسی و فراوانی چوب کمتر می­باشد و قیمت متریال اولیه این نوع باکس بالا است. باکس پستی چوبی قابل نصب بر روی دیوار و پشت درب ورودی است. این نوع صندوق پستی در بازار بسیار کم بوده و اصولا برای تهیه آن بایستی به کمپانی­های سازنده، به طور جداگانه و ویژه سفارش داد. باکس چوبی در برابر عوامل طبیعی مقاومت بالایی ندارد و دچار آسیب می­شود. از این رو بهتر است، از این نوع صندوق­ها در مناطقی که رطوبت کم­تری دارند، استفاده شود. ممتاز برد با ارائه متنوع­ترین صندوق­های پستی امکان خرید را برای مشتریان عزیز خود فراهم کرده است. علاوه بر این، امکان پذیرش سفارش مطابق با سلیقه مشتری را دارد.

3- صندوق پستی ام دی افی: این نوع باکس پستی با ام دی اف ساخته می­شود و قیمت آن بسیار پایین می­باشد. از معایب باکس پستی ام دی افی می­توان به حساسیت ام دی اف به رطوبت اشاره کرد. از این رو عمده­ی کاربرد صندوق ام دی افی بر روی دیوار­های داخلی ساختمان می­باشد تا از رطوبت به دور باشد. البته گاها در مناطق کم­ بارش و کم رطوبت، از صندوق ام دی افی بر روی دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می­شود.

صندوق پستی ام دی اف
  • بررسی انواع صندوق پستی بر اساس نحوه­ی نصب آن

1- صندوق پستی مخفی: باکس پستی مخفی، پشت درب ساختمان نصب می­شود. تنها نمای صندوق مخفی، یک دریچه رنگی می­باشد که ورودی صندوق به حساب می­آید. اصولا جنس بدنه­ی آن فلز با پوشش رنگ کوره­ای می­باشد. مخزن این نوع صندوق، پشت درب است. دریچه­ی باکس پستی دارای یک فنر می­باشد تا پس از قرار دادن قبض یا نامه در صندوق، دریچه به جای خود برگردد. از این رو محتویات صندوق پنهان می­ماند و از بیرون ساختمان قابل مشاهده نیست. این نوع صندوق پستی به همراه دو عدد پیچ و مهره به فروش می­رسد تا خریدار بتواند به آسانی آن را نصب کند. سایز دریچه تمام باکس­های پستی باهم برابر هستند و از این جهت، باکس­ها بر روی هر دربی قابل نصب هستند.

2- صندوق پستی آشکار: این نوع صندوق پستی، ظاهری کلاسیک و قدیمی دارد. دریچه و بدنه­ی این نوع باکس پستی، در نما است. صندوق­های پستی با ظاهر کلاسیک، قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند و گاها به صورت ایستاده در مقابل درب ورودی نصب می­شوند. امروزه کاربرد این نوع باکس پستی کم­تر شده است.

مزایای استفاده از صندوق­های پستی

1- دریافت قبوض، نامه­ها و بسته­های کوچک پستی: در این صورت هیچ­گاه نگران گم­ شدن قبوض و نامه­ها نخواهید بود. چرا که صندوق­های پستی بهترین محفظه برای دریافت و نگهداری نامه­ها، قبوض و بسته­های کوچک پستی می­باشند.

2- نگهداری و تسریع دریافت مرسوله­های پستی در برج­ها و شهرک­های مسکونی: در شهرک­های مسکونی و برج­ها، دریافت مرسوله­های پستی کمی زمان­بر است. خوشبختانه وجود صندوق پستی به عملیات دریافت مرسوله­های پستی، سرعت بخشیده است و در صورتی که گیرنده در دسترس نباشد، مرسولات در صندوق ایمن حفظ می­شوند.

3- مناسب استفاده در هر نوع ساختمانی: هر نوع ساختمانی با هر نوع کاربردی به باکس پستی نیاز دارد. ساختمان­های اداری، تجاری، مسکونی، شرکت­ها و استارتاپ­ها همگی برای دریافت مرسولات خود به باکس پستی نیاز دارند.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *